Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MMA02040C1623FB000
Part No.:
MMA02040C1623FB000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
MELF, 0204
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MMA02040C1623FB000.pdf
Description:
MMA 0204-50 1% B0 162K
Manufacturer:
Series:
MMA - Professional
Package/Case:
MELF, 0204
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
162 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0204
Size / Dimension:
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order MMA02040C1623FB000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MMA02040C1623FB000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMA02040C1623FB000?
Image MMA02040C1623FB000
Part Number MMA02040C1623FB000
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MMA - Professional
Package/Case MELF, 0204
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 162 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0204
Size / Dimension 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)