TDK Corporation MLP2520S1R5MT0S1
Part No.:
MLP2520S1R5MT0S1
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLP2520S1R5MT0S1.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.2A 117MOHM SMD
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
DC Resistance (DCR):
117mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order MLP2520S1R5MT0S1 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLP2520S1R5MT0S1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLP2520S1R5MT0S1?
Image MLP2520S1R5MT0S1
Part Number MLP2520S1R5MT0S1
Manufacturer TDK Corporation
Series MLP
Package/Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ferrite
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 117mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)