TDK Corporation MLP1608V1R0BT0S1
Part No.:
MLP1608V1R0BT0S1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLP1608V1R0BT0S1.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 700MA 390 MOHM SMD
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
700 mA
DC Resistance (DCR):
390mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order MLP1608V1R0BT0S1 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLP1608V1R0BT0S1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLP1608V1R0BT0S1?
Image MLP1608V1R0BT0S1
Part Number MLP1608V1R0BT0S1
Manufacturer TDK Corporation
Series MLP
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 700 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 390mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)