TDK Corporation MLP1005M1R0DT0S1
Part No.:
MLP1005M1R0DT0S1
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLP1005M1R0DT0S1.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 500MA 689 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLP
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
689mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)
1. How to order MLP1005M1R0DT0S1 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLP1005M1R0DT0S1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLP1005M1R0DT0S1?
Image MLP1005M1R0DT0S1
Part Number MLP1005M1R0DT0S1
Manufacturer TDK Corporation
Series MLP
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 689mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)