TDK Corporation MLJ1608WR18JT000
Part No.:
MLJ1608WR18JT000
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLJ1608WR18JT000.pdf
Description:
FIXED IND 180NH 650MA 200MOHM SM
Series:
MLJ
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
320MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order MLJ1608WR18JT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLJ1608WR18JT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLJ1608WR18JT000?
Image MLJ1608WR18JT000
Part Number MLJ1608WR18JT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MLJ
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ferrite
Inductance 180 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 650 mA
Current - Saturation (Isat) 600mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Q @ Freq 15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 320MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)