TDK Corporation MLJ1608WGCR56NTD25
Part No.:
MLJ1608WGCR56NTD25
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLJ1608WGCR56NTD25.pdf
Description:
INDUCTORS FOR AUTOMOTIVE, FOR PO
Series:
MLJ-G
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order MLJ1608WGCR56NTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLJ1608WGCR56NTD25 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLJ1608WGCR56NTD25?
Image MLJ1608WGCR56NTD25
Part Number MLJ1608WGCR56NTD25
Manufacturer TDK Corporation
Series MLJ-G
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ferrite
Inductance 560 nH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 700mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)