TDK Corporation MLJ1005WR16JT000
Part No.:
MLJ1005WR16JT000
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLJ1005WR16JT000.pdf
Description:
FIXED IND 160NH 400MA 520MOHM SM
Series:
MLJ
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Inductance:
160 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
400 mA
Current - Saturation (Isat):
350mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
520mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
330MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
1. How to order MLJ1005WR16JT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLJ1005WR16JT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLJ1005WR16JT000?
Image MLJ1005WR16JT000
Part Number MLJ1005WR16JT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MLJ
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Material - Core Ferrite
Inductance 160 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) 350mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 520mOhm Max
Q @ Freq 15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 330MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)