TDK Corporation MLG1608B47NJT000
Part No.:
MLG1608B47NJT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLG1608B47NJT000.pdf
Description:
FIXED IND 47NH 400MA 600MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLG
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
47 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
400 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
1.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order MLG1608B47NJT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLG1608B47NJT000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLG1608B47NJT000?
Image MLG1608B47NJT000
Part Number MLG1608B47NJT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MLG
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 47 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Q @ Freq 14 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 1.4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)