TDK Corporation MLG0402Q3N6BT000
Part No.:
MLG0402Q3N6BT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLG0402Q3N6BT000.pdf
Description:
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.1OHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLG-Q
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
3.6 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
180 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.1Ohm Max
Q @ Freq:
2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MLG0402Q3N6BT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLG0402Q3N6BT000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLG0402Q3N6BT000?
Image MLG0402Q3N6BT000
Part Number MLG0402Q3N6BT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MLG-Q
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Non-Magnetic
Inductance 3.6 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Q @ Freq 2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 6GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)