TDK Corporation MLG0402P6N2ST000
Part No.:
MLG0402P6N2ST000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLG0402P6N2ST000.pdf
Description:
FIXED IND 6.2NH 140MA 1.5OHM SMD
Product Status:
Not For New Designs
Inductance:
6.2 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
140 mA
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Q @ Freq:
8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
4.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MLG0402P6N2ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLG0402P6N2ST000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLG0402P6N2ST000?
Image MLG0402P6N2ST000
Part Number MLG0402P6N2ST000
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Type Multilayer
Material - Core Non-Magnetic
Inductance 6.2 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 140 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 4.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)