TDK Corporation MLG0402P1N4BT000
Part No.:
MLG0402P1N4BT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLG0402P1N4BT000.pdf
Description:
FIXED IND 1.4NH 250MA 600MOHM SM
Inductance:
1.4 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
250 mA
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
7 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MLG0402P1N4BT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLG0402P1N4BT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLG0402P1N4BT000?
Image MLG0402P1N4BT000
Part Number MLG0402P1N4BT000
Material - Core Non-Magnetic
Inductance 1.4 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Q @ Freq 7 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)