TDK Corporation MHQ1005PR36GT000
Part No.:
MHQ1005PR36GT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005PR36GT000.pdf
Description:
FIXED IND 360NH 80MA 8.4 OHM SMD
Inductance:
360 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
80 mA
DC Resistance (DCR):
8.4Ohm Max
Q @ Freq:
13 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
450MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005PR36GT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005PR36GT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005PR36GT000?
Image MHQ1005PR36GT000
Part Number MHQ1005PR36GT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 360 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 80 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 8.4Ohm Max
Q @ Freq 13 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 450MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)