TDK Corporation MHQ1005PR24GT000
Part No.:
MHQ1005PR24GT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005PR24GT000.pdf
Description:
FIXED IND 240NH 80MA 6.8 OHM SMD
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
80 mA
DC Resistance (DCR):
6.8Ohm Max
Q @ Freq:
18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
600MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005PR24GT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005PR24GT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005PR24GT000?
Image MHQ1005PR24GT000
Part Number MHQ1005PR24GT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 240 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 80 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 6.8Ohm Max
Q @ Freq 18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 600MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)