TDK Corporation MHQ1005PR18GT000
Part No.:
MHQ1005PR18GT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005PR18GT000.pdf
Description:
FIXED IND 180NH 90MA 6 OHM SMD
Shipping
Inventory:622
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
90 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
6Ohm Max
Q @ Freq:
18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
600MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005PR18GT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005PR18GT000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005PR18GT000?
Image MHQ1005PR18GT000
Part Number MHQ1005PR18GT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 180 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 90 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 6Ohm Max
Q @ Freq 18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 600MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)