TDK Corporation MHQ1005PR10JTD25
Part No.:
MHQ1005PR10JTD25
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005PR10JTD25.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 150MA 2.5OHM SMD
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
150 mA
DC Resistance (DCR):
2.5Ohm Max
Q @ Freq:
22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
800MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005PR10JTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005PR10JTD25 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005PR10JTD25?
Image MHQ1005PR10JTD25
Part Number MHQ1005PR10JTD25
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 100 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 150 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm Max
Q @ Freq 22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 800MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)