TDK Corporation MHQ1005PR10JT000
Part No.:
MHQ1005PR10JT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005PR10JT000.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 150MA 2.5OHM SMD
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
150 mA
DC Resistance (DCR):
2.5Ohm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
900MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005PR10JT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005PR10JT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005PR10JT000?
Image MHQ1005PR10JT000
Part Number MHQ1005PR10JT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 100 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 150 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 900MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)