TDK Corporation MHQ1005P9N5GT000
Part No.:
MHQ1005P9N5GT000
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P9N5GT000.pdf
Description:
FIXED IND 9.5NH 500MA 210MOHM SM
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Inductance:
9.5 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
500 mA
DC Resistance (DCR):
210mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.3GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P9N5GT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P9N5GT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P9N5GT000?
Image MHQ1005P9N5GT000
Part Number MHQ1005P9N5GT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0402 (1006 Metric)
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 9.5 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3.3GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)