TDK Corporation MHQ1005P9N1JT
Part No.:
MHQ1005P9N1JT
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P9N1JT.pdf
Description:
FIXED IND 9.1NH 550MA 170MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
9.1 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P9N1JT on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P9N1JT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P9N1JT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MHQ1005P9N1JT.
Image MHQ1005P9N1JT000 MHQ1005P9N1JTD25 MHQ1005P9N1JT
Part Number MHQ1005P9N1JT000 MHQ1005P9N1JTD25 MHQ1005P9N1JT
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series MHQ-P MHQ-P MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1006 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 9.1 nH 9.1 nH 9.1 nH
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 550 mA 550 mA 550 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max 170mOhm Max 170mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3.4GHz 3.4GHz 3.4GHz
Ratings - AEC-Q200 -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz 100 MHz 100 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)