TDK Corporation MHQ1005P9N1HT000
Part No.:
MHQ1005P9N1HT000
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P9N1HT000.pdf
Description:
FIXED IND 9.1NH 550MA 170MOHM SM
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Inductance:
9.1 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
550 mA
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P9N1HT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P9N1HT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P9N1HT000?
Image MHQ1005P9N1HT000
Part Number MHQ1005P9N1HT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 9.1 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 550 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3.4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)