TDK Corporation MHQ1005P8N7GTD25
Part No.:
MHQ1005P8N7GTD25
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P8N7GTD25.pdf
Description:
FIXED IND 8.7NH 550MA 170MOHM SM
Inductance:
8.7 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
550 mA
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.5GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P8N7GTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P8N7GTD25 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P8N7GTD25?
Image MHQ1005P8N7GTD25
Part Number MHQ1005P8N7GTD25
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 8.7 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 550 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3.5GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)