TDK Corporation MHQ1005P7N3GT000
Part No.:
MHQ1005P7N3GT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P7N3GT000.pdf
Description:
FIXED IND 7.3NH 600MA 170MOHM SM
Inductance:
7.3 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
600 mA
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P7N3GT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P7N3GT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P7N3GT000?
Image MHQ1005P7N3GT000
Part Number MHQ1005P7N3GT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 7.3 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 600 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)