TDK Corporation MHQ1005P72NJT000
Part No.:
MHQ1005P72NJT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P72NJT000.pdf
Description:
FIXED IND 72NH 160MA 2.2 OHM SMD
Inductance:
72 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
160 mA
DC Resistance (DCR):
2.2Ohm Max
Q @ Freq:
22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
1.1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P72NJT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P72NJT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P72NJT000?
Image MHQ1005P72NJT000
Part Number MHQ1005P72NJT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 72 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 160 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Q @ Freq 22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 1.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)