TDK Corporation MHQ1005P6N8JT
Part No.:
MHQ1005P6N8JT
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P6N8JT.pdf
Description:
FIXED IND 6.8NH 700MA 140MOHM SM
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Inductance:
6.8 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
700 mA
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P6N8JT on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P6N8JT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P6N8JT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MHQ1005P6N8JT.
Image MHQ1005P6N8JT000 MHQ1005P6N8JTD25 MHQ1005P6N8JT
Part Number MHQ1005P6N8JT000 MHQ1005P6N8JTD25 MHQ1005P6N8JT
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series MHQ-P MHQ-P MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1006 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 6.8 nH 6.8 nH 6.8 nH
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 700 mA 700 mA 700 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max 140mOhm Max 140mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4GHz 4GHz 4GHz
Ratings - AEC-Q200 -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz 100 MHz 100 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)