TDK Corporation MHQ1005P40NJT000
Part No.:
MHQ1005P40NJT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P40NJT000.pdf
Description:
FIXED IND 40NH 190MA 1.5 OHM SMD
Inductance:
40 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
190 mA
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
1.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P40NJT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P40NJT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P40NJT000?
Image MHQ1005P40NJT000
Part Number MHQ1005P40NJT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 40 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 190 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 1.4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)