TDK Corporation MHQ1005P3N1ST000
Part No.:
MHQ1005P3N1ST000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P3N1ST000.pdf
Description:
FIXED IND 3.1NH 900MA 90MOHM SMD
Inductance:
3.1 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
900 mA
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P3N1ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P3N1ST000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P3N1ST000?
Image MHQ1005P3N1ST000
Part Number MHQ1005P3N1ST000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 3.1 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 900 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 6GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)