TDK Corporation MHQ1005P3N1BT000
Part No.:
MHQ1005P3N1BT000
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P3N1BT000.pdf
Description:
FIXED IND 3.1NH 900MA 90MOHM SMD
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Inductance:
3.1 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
900 mA
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P3N1BT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P3N1BT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P3N1BT000?
Image MHQ1005P3N1BT000
Part Number MHQ1005P3N1BT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0402 (1006 Metric)
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 3.1 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 900 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 6GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)