TDK Corporation MHQ1005P2N6BT000
Part No.:
MHQ1005P2N6BT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P2N6BT000.pdf
Description:
FIXED IND 2.6NH 900MA 70MOHM SMD
Inductance:
2.6 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
900 mA
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P2N6BT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P2N6BT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P2N6BT000?
Image MHQ1005P2N6BT000
Part Number MHQ1005P2N6BT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 2.6 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 900 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 6.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)