TDK Corporation MHQ1005P24NJTD25
Part No.:
MHQ1005P24NJTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P24NJTD25.pdf
Description:
FIXED IND 24NH 230MA 1.2 OHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
24 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
230 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
2GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P24NJTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P24NJTD25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P24NJTD25?
Image MHQ1005P24NJTD25
Part Number MHQ1005P24NJTD25
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0402 (1006 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 24 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 230 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 2GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)