TDK Corporation MHQ1005P20NGT000
Part No.:
MHQ1005P20NGT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P20NGT000.pdf
Description:
FIXED IND 20NH 260MA 1.1 OHM SMD
Inductance:
20 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
260 mA
DC Resistance (DCR):
1.1Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
2.1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P20NGT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P20NGT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P20NGT000?
Image MHQ1005P20NGT000
Part Number MHQ1005P20NGT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 20 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 260 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 2.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)