TDK Corporation MHQ1005P1N7CT000
Part No.:
MHQ1005P1N7CT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P1N7CT000.pdf
Description:
FIXED IND 1.7NH 1A 40 MOHM SMD
Inductance:
1.7 nH
Tolerance:
±0.2nH
Current Rating (Amps):
1 A
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P1N7CT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P1N7CT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P1N7CT000?
Image MHQ1005P1N7CT000
Part Number MHQ1005P1N7CT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 1.7 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 1006 (0402)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)