MHQ1005P1N5BT000.pdf
| Image |  |
| Part Number | MHQ1005P1N5BT000 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | MHQ-P |
| Package/Case | 0402 (1005 Metric) |
| Inductance | 1.5 nH |
| Tolerance | ±0.1nH |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 40mOhm Max |
| Q @ Freq | 23 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 11GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |