TDK Corporation MHQ1005P15NJT
Part No.:
MHQ1005P15NJT
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P15NJT.pdf
Description:
FIXED IND 15NH 400MA 280MOHM SMD
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Inductance:
15 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
400 mA
DC Resistance (DCR):
280mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
2.3GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P15NJT on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P15NJT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P15NJT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MHQ1005P15NJT.
Image MHQ1005P15NJT000 MHQ1005P15NJTD25 MHQ1005P15NJT
Part Number MHQ1005P15NJT000 MHQ1005P15NJTD25 MHQ1005P15NJT
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series MHQ-P MHQ-P MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1006 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 15 nH 15 nH 15 nH
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA 400 mA 400 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max 280mOhm Max 280mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 2.3GHz 2.3GHz 2.3GHz
Ratings - AEC-Q200 -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz 100 MHz 100 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)