TDK Corporation MHQ1005075HA56NJTD25
Part No.:
MHQ1005075HA56NJTD25
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005075HA56NJTD25.pdf
Description:
FIXED IND 56NH 0.18A 1.4 OHM SMD
Inductance:
56 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
180 mA
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
1.2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)
1. How to order MHQ1005075HA56NJTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005075HA56NJTD25 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005075HA56NJTD25?
Image MHQ1005075HA56NJTD25
Part Number MHQ1005075HA56NJTD25
Material - Core Ceramic
Inductance 56 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 1.2GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)