TDK Corporation MHQ1005075HA51NHTD25
Part No.:
MHQ1005075HA51NHTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005075HA51NHTD25.pdf
Description:
FIXED IND 51NH 0.18A 1.25 OHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
51 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
180 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.25Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
1.2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)
1. How to order MHQ1005075HA51NHTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005075HA51NHTD25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005075HA51NHTD25?
Image MHQ1005075HA51NHTD25
Part Number MHQ1005075HA51NHTD25
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 51 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.25Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 1.2GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)