TDK Corporation MHQ1005075HA1N9BTD25
Part No.:
MHQ1005075HA1N9BTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005075HA1N9BTD25.pdf
Description:
FIXED IND 1.9NH 1A 60 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
1.9 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)
1. How to order MHQ1005075HA1N9BTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005075HA1N9BTD25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005075HA1N9BTD25?
Image MHQ1005075HA1N9BTD25
Part Number MHQ1005075HA1N9BTD25
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 1.9 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)