TDK Corporation MHQ0603P9N1JT000
Part No.:
MHQ0603P9N1JT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P9N1JT000.pdf
Description:
FIXED IND 9.1NH 250MA 900MOHM SM
Inductance:
9.1 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
250 mA
DC Resistance (DCR):
900mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
3.8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P9N1JT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P9N1JT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P9N1JT000?
Image MHQ0603P9N1JT000
Part Number MHQ0603P9N1JT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 9.1 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 3.8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)