TDK Corporation MHQ0603P7N5JT000
Part No.:
MHQ0603P7N5JT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P7N5JT000.pdf
Description:
FIXED IND 7.5NH 300MA 500MOHM SM
Inductance:
7.5 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
300 mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
3.8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P7N5JT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P7N5JT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P7N5JT000?
Image MHQ0603P7N5JT000
Part Number MHQ0603P7N5JT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 7.5 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 300 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 3.8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)