TDK Corporation MHQ0603P5N6CT000
Part No.:
MHQ0603P5N6CT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P5N6CT000.pdf
Description:
FIXED IND 5.6NH 350MA 400MOHM SM
Inductance:
5.6 nH
Tolerance:
±0.2nH
Current Rating (Amps):
350 mA
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P5N6CT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P5N6CT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P5N6CT000?
Image MHQ0603P5N6CT000
Part Number MHQ0603P5N6CT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 5.6 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 350 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)