TDK Corporation MHQ0603P4N2BTD25
Part No.:
MHQ0603P4N2BTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P4N2BTD25.pdf
Description:
FIXED IND 4.2NH 400MA 350MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
4.2 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
400 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
350mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P4N2BTD25 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P4N2BTD25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P4N2BTD25?
Image MHQ0603P4N2BTD25
Part Number MHQ0603P4N2BTD25
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 4.2 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 6GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)