TDK Corporation MHQ0603P36NHT000
Part No.:
MHQ0603P36NHT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P36NHT000.pdf
Description:
FIXED IND 36NH 160MA 2.8 OHM SMD
Inductance:
36 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
160 mA
DC Resistance (DCR):
2.8Ohm Max
Q @ Freq:
14 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant:
1.7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
300 MHz
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P36NHT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P36NHT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P36NHT000?
Image MHQ0603P36NHT000
Part Number MHQ0603P36NHT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 36 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 160 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.8Ohm Max
Q @ Freq 14 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant 1.7GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 300 MHz
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)