TDK Corporation MHQ0603P2N8CT000
Part No.:
MHQ0603P2N8CT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P2N8CT000.pdf
Description:
FIXED IND 2.8NH 500MA 250MOHM SM
Inductance:
2.8 nH
Tolerance:
±0.2nH
Current Rating (Amps):
500 mA
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P2N8CT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P2N8CT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P2N8CT000?
Image MHQ0603P2N8CT000
Part Number MHQ0603P2N8CT000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 2.8 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)