TDK Corporation MHQ0603P2N1ST000
Part No.:
MHQ0603P2N1ST000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P2N1ST000.pdf
Description:
FIXED IND 2.1NH 700MA 150MOHM SM
Inductance:
2.1 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
700 mA
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P2N1ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P2N1ST000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P2N1ST000?
Image MHQ0603P2N1ST000
Part Number MHQ0603P2N1ST000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 2.1 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 700 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)