TDK Corporation MHQ0603P20NJT000
Part No.:
MHQ0603P20NJT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P20NJT000.pdf
Description:
FIXED IND 20NH 160MA 2 OHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
20 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
160 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2Ohm Max
Q @ Freq:
16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
2.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P20NJT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P20NJT000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P20NJT000?
Image MHQ0603P20NJT000
Part Number MHQ0603P20NJT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 20 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 160 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2.4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)