TDK Corporation MHQ0603P1N2ST000
Part No.:
MHQ0603P1N2ST000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P1N2ST000.pdf
Description:
FIXED IND 1.2NH 1A 80 MOHM SMD
Inductance:
1.2 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
1 A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P1N2ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P1N2ST000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P1N2ST000?
Image MHQ0603P1N2ST000
Part Number MHQ0603P1N2ST000
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 1.2 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)