TDK Corporation MHQ0603P1N2CT000
Part No.:
MHQ0603P1N2CT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0603P1N2CT000.pdf
Description:
FIXED IND 1.2NH 1A 80 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
1.2 nH
Tolerance:
±0.2nH
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
1. How to order MHQ0603P1N2CT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0603P1N2CT000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0603P1N2CT000?
Image MHQ0603P1N2CT000
Part Number MHQ0603P1N2CT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 1.2 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)