TDK Corporation MHQ0402PSA7N5HT000
Part No.:
MHQ0402PSA7N5HT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402PSA7N5HT000.pdf
Description:
FIXED IND 7.5NH 180MA 1.2OHM SMD
Inductance:
7.5 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
180 mA
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MHQ0402PSA7N5HT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402PSA7N5HT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402PSA7N5HT000?
Image MHQ0402PSA7N5HT000
Part Number MHQ0402PSA7N5HT000
Material - Core Ceramic
Inductance 7.5 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)