TDK Corporation MHQ0402PSA6N8JT000
Part No.:
MHQ0402PSA6N8JT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402PSA6N8JT000.pdf
Description:
FIXED IND 6.8NH 200MA 1 OHM SMD
Inductance:
6.8 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
200 mA
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MHQ0402PSA6N8JT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402PSA6N8JT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402PSA6N8JT000?
Image MHQ0402PSA6N8JT000
Part Number MHQ0402PSA6N8JT000
Material - Core Ceramic
Inductance 6.8 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 200 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)