TDK Corporation MHQ0402PSA3N3ST000
Part No.:
MHQ0402PSA3N3ST000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402PSA3N3ST000.pdf
Description:
FIXED IND 3.3NH 250MA 650MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-PSA
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
3.3 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
650mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MHQ0402PSA3N3ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402PSA3N3ST000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402PSA3N3ST000?
Image MHQ0402PSA3N3ST000
Part Number MHQ0402PSA3N3ST000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-PSA
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 3.3 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 650mOhm Max
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 7GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)