TDK Corporation MHQ0402PSA20NHT000
Part No.:
MHQ0402PSA20NHT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402PSA20NHT000.pdf
Description:
FIXED IND 20NH 110MA 2.4 OHM SMD
Inductance:
20 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
110 mA
DC Resistance (DCR):
2.4Ohm Max
Q @ Freq:
8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
2.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MHQ0402PSA20NHT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402PSA20NHT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402PSA20NHT000?
Image MHQ0402PSA20NHT000
Part Number MHQ0402PSA20NHT000
Material - Core Ceramic
Inductance 20 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 110 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.4Ohm Max
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2.4GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)