TDK Corporation MHQ0402PSA1N9CT000
Part No.:
MHQ0402PSA1N9CT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402PSA1N9CT000.pdf
Description:
FIXED IND 1.9NH 400MA 400MOHM SM
Inductance:
1.9 nH
Tolerance:
±0.2nH
Current Rating (Amps):
400 mA
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MHQ0402PSA1N9CT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402PSA1N9CT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402PSA1N9CT000?
Image MHQ0402PSA1N9CT000
Part Number MHQ0402PSA1N9CT000
Material - Core Ceramic
Inductance 1.9 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)